Rádi byste pěstovali bylinky, zeleninu nebo okrasné květiny, ale chybí vám vhodný terén nebo půda ideální pro pěstování? Nechce se vám hrbit u záhonů? A co třeba vyzkoušet vyvýšené záhony? Jejich vybudováním se ihned vyřeší všechny výše jmenované problémy. Vnitřek záhonu pak postačí vyplnit vhodným a kvalitním substrátem, o pěstované rostlinky se pravidelně starat a pak už se můžete těšit z výsledků své práce. Můžete si pochutnávat na domácí a čerstvé zelenině, vypěstovat si bylinky do bylinné lékárny nebo se těšit vůní okrasných květin.
Vyvýšené záhony, které jsou umístěné nad stávajícím terénem, se těsí stále větší oblibě. Ptáte se proč? Je to jednoduché. Můžete je umístit na jakékoli místo. Dokonce i tam, kde by běžný záhon nevyhovoval, třeba kvůli nekvalitní zemině.
Rostlinám, které zde budete pěstovat, poskytnou dokonalé mikroklima a podpoří jejich růst. Významnou výhodou je také to, že vám rostlinky pěstované na záhonu nepoškodí krtci a další škůdci, kteří se velmi často objevují v hlíně klasických záhonů. Kromě toho je pěstování v takto konstruovaném záhonu mnohem pohodlnější. Nemusíte k němu shýbat svá bolavá záda, eliminujete výskyt plevele a můžete v něm pěstovat bylinky, ovoce, zeleninu, ale i okrasné květiny.
Než začnete o vyvýšeném záhonu přemýšlet, nejprve si vyberte vhodné místo pro jeho umístění. Ideální prostor je takový, kde budete mít k záhonu dobrý přístup a přísun vody. Také by na záhon měly, alespoň část dne, dopadat sluneční paprsky. Neměl by být tedy umístěný ve stínu. Pak už můžete vyrazit do obchodu pro kutily, nebo na web a sehnat si potřebný materiál.
Pro výrobu záhonu můžete použít prkna, kámen, plast, plech z hliníku, cihly nebo třeba betonové komponenty – betonové záhonové desky. Výběr materiálu záleží na celkovém vzhledu zahrady a také na vašem finančním rozpočtu. Svoji roli hraje i životnost záhonu a potřebná následná péče. V tomto ohledu právě betonový vyvýšený záhon exceluje, jelikož nepotřebuje téměř žádnou speciální péči a bude vám dlouho sloužit. Odolává všem povětrnostním podmínkám a může představovat dokonalý designový prvek zahrady či terasy.
Před samotnou instalací záhonu je potřeba na místě pro něj určeném vybrat velké drny a prostor zbavit plevele. Pak následuje zarovnání podloží. Následně dojde k instalaci obvodových částí záhonu. Jakmile je konstrukce připravená, vrstvíte jednotlivé části. Spodní vrstvu může tvořit jemné pletivo. Tím znemožníte škůdcům, aby se dostali k rostlinkám. Poté následují větve a klacíky nejedovatých rostlin. Ty fungují jako drenážní vrstva. Odvádějí přebytečnou vlhkost a zároveň podporují přísun vzduchu. Na tuto vrstvu, která může být do jedné třetiny výše záhonu, umístěte kompost, posekanou trávu, listí nebo zbytky rostlin, bez škůdců a nemocí. Poslední vrstvu pak tvoří kvalitní zemina.
Zvolíte-li si vyvýšený záhon betonový, jeho instalace je velmi snadná. Umístíte betonové desky zámky k sobě a prostrčíte připraveným otvorem fixační prut.
Při výběru vhodné velikosti betonového záhonu opět záleží na prostoru. Délka se pohybuje v rozmezí 100 – 200 cm, šířka 100 – 200 cm a výška 50 – 100 cm.
První rok je ideální pro rostliny, které jsou teplomilné – rajčata, dýně, okurky, brambory nebo cukety. Záhon má v prvním roce více dusíku.
Jakmile záhon vyzraje, začněte s kořenovou zeleninou. Hodí se i květák brokolice, různé druhy salátů nebo jahody.
Dobré výnosy nabízejí i kultury smíšené – okurky a kopr, karotka a cibule nebo fazole a saturejka. Ve vyvýšeném záhoně se bude dobře dařit i bylinkám.
Zemina ve vyvýšeném záhonu postupně slehává, proto je potřeba ji doplňovat, společně s kvalitním kompostem.