Výběr plotu je investicí na mnoho let, proto byste jeho výběr neměli podceňovat. Při výběru vhodného plotu samozřejmě nevíce záleží na oplocovaném pozemku a objektu. Jiný plot budeme stavět u rodinného domu, jiný o, průmyslového areálu. U soukromého pozemku bývá plot výrazným prvkem, který ovlivní celkový ráz zahrady i domu. Plot by měl ladit s celkovým vzhledem nejen pozemku a domu, ale i se svým okolím. Výběr je dnes natolik široký, že si vyberou i nejnáročnější zákazníci. Záleží na vkusu, na potřebách a také na tom, jak se majitel chce o plot starat. Nejmenší údržbu bude věnovat plotu plastovému, který se nemusí natírat a stačí jej jednou za čas opláchnout vodou, například pomocí vapky.
Nejdostupnější a nejlevnější variantou je zřejmě pletivo instalované na kovové sloupky. Jeho výhodou je rychlá a snadná stavba. Pletivový plot se používá kolem zahrad nebo pozemků, kde majitelům nevadí pohledy zvenčí. Pletivo bývá z pozinkovaného drátu, případně z drátu doplněného plastem, což znamená delší životnost při minimální údržbě, neboť odpadá boj s korozí a natírání.
U starších vil je často k vidění kovaný plot. I v současnosti si tento druh oplocení získává řadu příznivců. Kovový kovaný plot budí respekt, má dlouhou životnost a je skvělým estetickým doplňkem rodinného domu nebo sídla firmy. Pokud je při výrobě použita technologie žárového zinkování, dosahuje takový kovaný plot životnosti delší než 50 let.
Nejčastějším plotem na venkově byly a jsou ploty z dřevěných vodorovných latí připevněných na dřevěných, kamenných, ocelových či betonových sloupcích a na latích přibitých dřevěných tyček. Dřevěné ploty mají ovšem nevýhodu, kterou je nízká živostnost, neboť dřevo trpí vlhkem a po letech stárne a rozpadá se. Navíc je stavba dřevěného plotu poměrně zdlouhavá a pracná.
V průběhu let se na vesnicích i ve městech ploty různě obměňují a kombinují například s různě vysokou podezdívkou. Stále větší oblibu si získávají ploty kamenné či panelové, které tvoří převážně betonové panely.
Dnešní moderní technologie přinášejí inovaci i do oplocení. Kromě plotů tradičních, tedy dřevěných, pletivových, kamenných, cihlových, nebo plotů z umělého pískovce, jsou oblíbené ploty panelové neboli betonové. Jsou stále populárnější zejména pro rychlost výstavby a neporovnatelně delší životnosti, než mají všechny ostatní druhy plotů.
Rychlost spočívá v tom, že se nejprve napevno zabudují do země betonové sloupky v pravidelných vzdálenostech. Sloupky jsou opatřeny drážkami, do kterých se pak pomocí jeřábu zasouvají jednotlivé betonové desky. Na konci plotu je pak koncový sloupek. Počet betonových desek a výška sloupků závisí na požadavku zákazníka, který si může zvolit délku a výšku plotu podle vlastního uvážení.
Standardně jsou dodávány čtyři výšky, a to od jednoho do 2,5 metru, přičemž jednotlivé desky mají výšku 0,5 m. O 11 cm vyšší je plot, pokud se jako vrchní deska použije radiusové provedení. Zaoblené provedení vrchních panelů působí mnohem elegantněji než tradiční rovná plocha. Panelové desky i sloupky jsou odlity z odolného betonu vyztuženého kvalitní průmyslovou armaturou. Vybírat lze z více barev a vzorů, takže betonový plot vůbec nepůsobí strohým dojmem.
Výhoda betonového plotu spočívá ve snadné a rychlé montáži bez nutnosti kopat základy a v budoucnu provádět nějakou údržbu. Ceněna je i jeho stabilita při jakýchkoliv nepříznivých klimatických podmínkách a dlouhá životnost.
Betonové ploty jsou zárukou bezpečnosti. Jejich překonání je krajně obtížné i pro zkušené zloděje a klid a bezpečí obyvatel domu lze ještě zvýšit instalací bezpečnostního kamerového systému. Takovéto oplocení poskytuje maximální soukromí uvnitř pozemku a nezanedbatelný je i vynikající účinek tlumení pouličního ruchu.